RDUCON 2014 Results

Header1b

The Working Man’s Show – May 3rd – Results

Please pardon any mistakes that may appear in names, spellings, and vehicle designations as this information was copied from hand-written judging sheets. If you would like to have your name or model’s information corrected, please contact rducon2014@gmail.com.

Best of Show

Sponsored by:

header

BOS

Winner

Kevin Ferris

1/48 Westland Merlin

Mike Mittenzwei Memorial People’s Choice

Sponsored by:

IPMS Eagle Squadron

PC

Winner

Matthew Cottrell

1/32 P-51K Mustang

Best Working Man’s Subject

Sponsored by:

Ron Verburg

BWM

Winner

David Shaw

1/35 Maultier Ambulance

Best “The Great War Begins” WWI Subject

Sponsored by:

Lee Griffin

BWW

Winner

Joe Marranca

1/48 Albatros D.III

Best “Nothing Less Than Full Victory!” D-Day Subject

Sponsored by:

Stephen Payne

BDD

Winner

Jim Incavo

1/35 D-Day, PFC Bell’s DUKW

Best Naval Aviation Subject

Sponsored by:

William Reece

BNA

Winner

Brian Cooker

1/72 Martin T4M-1

Best Junior

Sponsored by:

BJ

Winner

Ben Shaw

Star Wars ATAT

Best Aircraft

Sponsored by:

BAC

Winner

Kevin Ferris

1/48 Westland Merlin

Best Military Vehicle

Sponsored by:

sipmslogo

BMV

Winner

Joe Koenig

1/72 JS-II

Best Automotive

Sponsored by:

BAU

Winner

Billy Mayberry

1/25 1968 Hemi Dart

Best Ship

BS

Winner

Kevin Ferris

1/72 OSA Patrol Boat

Best Figure

BF

Winner

Joe Hartmann

54mm Tommy 1916

Best Diorama

BD

Winner

Paul Webb

GW Space Wolves

Best Space / Sci-Fi

Sponsored by:

Stephen Payne

BSCI

Winner

Matthew Cottrell

1/72 Apollo 17 CSM

#000 // Juniors, 13 Years & Under, All Subjects, All Scales

Sponsored by:

000

First Place

Ben Shaw

Star Wars ATAT

Second Place

Brandon Murray

Airfix US Soldier

Third Place

Garrett Jones

Slammer

#010 // Juniors, 14 to 17 Years of Age, All Subjects, All Scales

Sponsored by:

Ken Johnson

010

First Place

Shannon Verburg

Stallion

Second Place

No Entry

Third Place

No Entry

#099 // Military Aircraft, All Types, 1/73 Scale & Smaller

099

First Place

Chip Jean

Vulcan

Second Place

Eric Engstrom

SR-71A

Third Place

No Entry

#100 // Biplanes & Rigged Wings Aircraft, All Scales

Sponsored by:

Chazz Klanian

100

First Place

Brian Cooker

Mises-Aviatik GI

Second Place

Terry Swanner

Eindecker

Third Place

Brian Cooker

Gotha GL VII

#106a // Single Engine Prop Aircraft AXIS, 1/72 Scale

Sponsored by:

Mika Harviala

106a

First Place

Chip Jean

Ki-100

Second Place

Larry Mason

Bf 109

Third Place

Chazz Klanian

Seran

#106b // Single Engine Prop Aircraft ALLIES, 1/72 Scale

Sponsored by:

106b

First Place

Chip Jean

P-51D

Second Place

Larry Mason

SBD Dauntless

Third Place

No Entry

#107a // Single Engine Prop Aircraft AXIS, European Theater, 1/48 Scale

Sponsored by:

IPMS Major George Preddy

107a

First Place

Wayne Davidson

Bf 109E

Second Place

John Loner

Bf 109E

Third Place

Bill Howell

Bf 109E-4

#107b // Single Engine Prop Aircraft AXIS, Pacific Theater, 1/48 Scale

107b

First Place

Dave Pepper

A6M2 Rufe

Second Place

Steven Murphy

J2M Jack

Third Place

Joe Marranca

Zero

#107c // Single Engine Prop Aircraft ALLIES, US Air Force, 1/48 Scale

Sponsored by:

107c

First Place

John Loner

P-47D

Second Place

Dave Pepper

P-40N

Third Place

Woody Griffin

P-51B

#107d // Single Engine Prop Aircraft ALLIES, US Navy, 1/48 Scale

Sponsored by:

Woody Griffin

107d

First Place

Chip Jean

SBD-3

Second Place

Mike Gambino

TBF-1C Avenger

Third Place

Kevin Farris

F6F Hellcat

#107e // Single Engine Prop Aircraft ALLIES, Commonwealth, 1/48 Scale

Sponsored by:

Woody Griffin

107e

First Place

Wayne Davidson

Spitfire MK II

Second Place

Tony Leger

Hurricane

Third Place

Mike Gambino

Westland Wyvern

#107f // Single Engine Prop Aircraft ALLIES, Russian, 1/48 Scale

107f

First Place

David Neely

P-39 Airacobra

Second Place

Woody Griffin

IL-2 Stormovic

Third Place

Joe Gantt

Polikarpov I-16 Type 10

#110 // Multi-Engine Prop Aircraft, 1/72 Scale

110

First Place

Shane Hedlund

SM-79

Second Place

Brian Cooker

Me-323

Third Place

Joe Marranca

Me-210

#117 // Multi-Engine Prop Aircraft, 1/48 Scale

117

First Place

Wayne Davidson

PV-1 Ventura

Second Place

Kevin Farris

P-38J Lightning

Third Place

John Loner

DO-217E

#120 // Jet Aircraft, 1/72 Scale

Sponsored by:

120

First Place

Chip Jean

F-5A

Second Place

Larry Mason

F-100D

Third Place

Rob Rode

F-4E

#130 // Single-Engine Jet Aircraft, 1/48 Scale

130

First Place

Kevin Farris

Mig-21

Second Place

Joe Marranca

Mig-21

Third Place

John Loner

F-16D

#131 // Multi-Engine Jet Aircraft, 1/48 Scale

131

First Place

Kevin Farris

Su-27

Second Place

Chip Jean

F-4J

Third Place

John Loner

F-4B

#139 // Prop Aircraft, All Eras, 1/32 & Larger

Sponsored by:

139

First Place

Wayne Davidson

Me 109G-14

Second Place

Chip Jean

Tojo Ki-44

Third Place

David Shaw

Fiesler “Storch”

#140 // Jet Aircraft, All Eras, 1/32 & Larger

140

First Place

Eric Engstrom

F-15

Second Place

No Entry

Third Place

No Entry

#150 // Rotary Wing Aircraft, All Scales

Sponsored by:

150

First Place

Kevin Farris

Westland Merlin

Second Place

Chip Jean

MH-60G

Third Place

Roger Woods

HH-60D Nighthawk

#160 // Civil Aviation Aircraft, All Scales

160

First Place

Chip Jean

737-300

Second Place

Shane Hedland

Topsy (Civilian)

Third Place

Ron Verburg

Zlin-50 Aerobatic

#180 // Aircraft, Out-of-the-Box, All Scales

180

First Place

James Green

Piper L-4

Second Place

Chip Jean

TA-4 Skyhawk

Third Place

John Loner

Me 262

#201a // Closed-Top AFVs, Korea & Earlier, 1/35 & Larger

Sponsored by:

Mika Harviala

201a

First Place

Will Lanier

JSU-152

Second Place

Joe Koenig

M4A2 Sherman

Third Place

Terry Beanett

M4A3 Calliope

#201b // Closed-Top AFVs, Post-Korea to Present, 1/35 & Larger

Sponsored by:

IPMS Major George Preddy

201b

First Place

Kevin Farris

T-90

Second Place

Rob Rode

ODS Bradley IFV

Third Place

David Shaw

M1A2 SEP TUSK II

#201c // Closed-Top AFVs, All Eras, 1/48 Scale & Smaller

201c

First Place

Joe Koenig

JS-II

Second Place

Dennis Tennant

Soviet KV-1 1941

Third Place

Bob Vasile

Bradley II

#206a // Open-Top & AFVs with Interiors, All Eras, 1/35 & Larger

Sponsored by:

206a

First Place

Dennis Tennant

Marder III

Second Place

Dick Vincent

Steyr Waffentragen

Third Place

Mike Reagan

1/16 T-34/76

#206b // Open-Top & AFVs with Interiors, All Eras, 1/48 & Smaller

206b

First Place

Bob Vasile

Lee Tractor

Second Place

Larry Mason

Bradley Fighting Vehicle

Third Place

No Entry

#211a // Halftracks & Armored Cars, All Eras, 1/35 & Larger

211a

First Place

Kevin Farris

Stryker MEV

Second Place

Terry Barrett

M3A1 White Scout Car

Third Place

Bob Vasile

Lanchester Mk 2

#211b // Halftracks & Armored Cars, All Eras, 1/48 & Smaller

211b

First Place

Tony Leger

20mm Flak Gun

Second Place

Bob Vasile

Zis-42 Fire Engine

Third Place

No Entry

#217a // Soft-Skin Military Vehicles, All Eras, 1/35 & Larger

217a

First Place

Bob Vasile

GAZ-66 with AA Gun

Second Place

David Shaw

Maultier Ambulance

Third Place

Tony Leger

M34 6×6 Truck

#217b // Soft-Skin Military Vehicles, All Eras, 1/48 & Smaller

217b

First Place

Steve Davis

Citroen Staff Car

Second Place

No Entry

Third Place

No Entry

#223 // Artillery & Missile, All Eras, All Scales

223

First Place

Dennis Tennant

PAK 40

Second Place

Bob Vasile

Nike Hercules

Third Place

Steve Whetsell

PAK 43/41

#230 // Conversions & Scratch-Built, All Eras, All Scales

230

First Place

Jim Incavo

Russian SPG “Kondensator”

Second Place

Stephen Payne

NASA M-113 – HARDTOP 1 & 2

Third Place

No Entry

#235 // Military Vehicles, Out-of-the-Box, All Scales

235

First Place

Joe Koenig

M-22 Locust

Second Place

Jon Emery

Panzer 35-H

Third Place

Terry Beanett

M5A1 Stuart

#300a // Figures, Dismounted, 53mm & Smaller

300a

First Place

Mark Gray

US Sniper

Second Place

No Entry

Third Place

No Entry

#300c // Figures, Dismounted, 54mm to 70mm

Sponsored by:

Lee Griffin

300c

First Place

Joe Hartmann

Tommy 1916

Second Place

Jim Fraboni

Old Guard Circa 1814

Third Place

No Entry

#300d // Figures, Mounted, 54mm to 70mm

300d

First Place

Jim Fraboni

Bruford & Reynolds at Gettysburg

Second Place

No Entry

Third Place

No Entry

#300e // Figures, Dismounted, 71mm & Larger

300e

First Place

Matt Wesley

ISN Pilot

Second Place

No Entry

Third Place

No Entry

#320 // Figures, Sci-Fi & Fantasy, All Scales

320

First Place

Dan Beavers

Grotesque

Second Place

Dave Bennett

Axe to Grind

Third Place

Lou Dalmaso

Tony Stark

#327 // Busts

327

First Place

David Bennett

Frankenstein

Second Place

Matt Wesley

SAS Trooper

Third Place

Dan Beavers

Frankenstein

#400 // Powered Surface Ships, 1/351 & Smaller Scales

Sponsored by:

James Coleman

400

First Place

Joe Marranca

IJN Shokaku

Second Place

Ron Verburg

Bismark

Third Place

No Entry

#401 // Powered Surface Ships, 1/350 & Larger Scales

Sponsored by:

Mika Harviala

401

First Place

Ken Bowyer

USS Gambier Bay

Second Place

Kevin Farris

Gleaves-Class Destroyer

Third Place

No Entry

#407 // Sail & Oar Powered Surface Ships, All Scales

407

First Place

Ron Verburg

Viking Ship

Second Place

No Entry

Third Place

No Entry

#412 // Submarines, All Scales

412

First Place

Bob Vasile

HL Hunley

Second Place

Ken Bowyer

Type VIIc U-Boat

Third Place

Rob Rode

USS Damas

#425 // Ships, Out-of-the-Box, All Scales

425

First Place

Kevin Farris

OSA PB

Second Place

No Entry

Third Place

No Entry

#500b // Replica Stock & Production Vehicles, 1949 & Later, 1/24 Scale & Smaller

Sponsored by:

500b

First Place

Charles Jones

Dodge Viper

Second Place

Robert Doss

Salvage Olds

Third Place

No Entry

#506 // Street Rod & Street Machines, All Scales

Sponsored by:

506

First Place

Charles Jones

48 Ford

Second Place

Roger Woods

1960 Corvette

Third Place

John Dillon

32 Ford Street Rod

#512 // Automotive Customs, All Scales

Sponsored by:

Mika Harviala

512

First Place

Charles Jones

1949 Mercury

Second Place

No Entry

Third Place

No Entry

#516a // Competition, Open Wheeled, All Scales

516a

First Place

Roger Woods

1980 FW07

Second Place

Roger Woods

1929 Mercedes Benz SSK

Third Place

John Dillon

Stutz Black Hawk

#516b // Competition, Closed Wheeled, All Scales

516b

First Place

Billy Mayberry

1968 Hemi Dart

Second Place

Roger Woods

1991 Davey Allison Thunderbird

Third Place

Chazz Klanian

Aston Martin D3R9

#530 // Commercial Vehicles, All Scales

530

First Place

Robert Doss

57 Chevy Fuller Brush

Second Place

Stephen Payne

Heavy Hauler

Third Place

No Entry

#545 // Motorcycles, All Scales

Sponsored by:

Ronnie Hustead

545

First Place

James Green

Honda Repsol

Second Place

Robert Doss

Welbike Dragon

Third Place

Charles Jones

Revell Chopper

#550 // Curbside/Slammer, All Scales

550

First Place

James Green

56 Chevy

Second Place

Billy Mayberry

1966 Buick Riviera

Third Place

Charles Jones

Chrysler Atlantic

#560 // Automotive, Out-of-the-Box, All Scales

Sponsored by:

560

First Place

James Green

Porsche 356A

Second Place

Charles Jones

Porsche 959

Third Place

John Dillon

59 Chevy Impala

#600 // Real Space, All Scales

600

First Place

Matthew Cottrell

Apollo 17 CSM

Second Place

Brian Ludden

Friendship 7

Third Place

No Entry

#610 // Sci-Fi, All Scales

Sponsored by:

Stephen Payne

610

First Place

Matt Wesley

Spaceship Luna

Second Place

Steve Davis

Star Wars Single Trooper Armed Mobile Platform

Third Place

Lou Dalmaso

Battlestar Galactica Showroom Fresh Viper

#620 // Space/Sci-Fi, Out-of-the-Box, All Scales

Sponsored by:

Mark Ellis

620

First Place

John Dillon

Star Wars Republic Star Destroyer

Second Place

Joe Gantt

C57-D Flying Saucer

Third Place

No Entry

#710 // Aircraft Related Dioramas

710

First Place

Chris Derks

Range Ride; Live Ordnance Day VF-202 NAS Dallas 1977

Second Place

Stephen Payne

The Gathering Storm

Third Place

Salvador Perez

Arado 196 with Catapult

#720 // Armor Related Dioramas

720

First Place

Paul Webb

“Going Fishing”

Second Place

Jim Incavo

D-Day, PFC Bell’s DUKW

Third Place

Salvador Perez

Israeli Jeep

#730 // Figure Related Dioramas

730

First Place

Paul Webb

GW Space Wolves

Second Place

Don Beavers

Frankinstein Diorama

Third Place

Jim Fraboni

26th North Carolina at Gettysburg

#750 // Automotive Related Dioramas

750

First Place

Robert Doss

German Countryside – “Papers Please”

Second Place

Jim Fraboni

German Rear Guard Motorcycle Troop

Third Place

No Entry

#800 // Animals & Creatures, All Types, All Scales

800

First Place

Dan Beavers

Relic

Second Place

No Entry

Third Place

No Entry

#840 // Collections, All Scales

840

First Place

Mike Kloppenburg

Zeros

Second Place

Scott Denson

Corsairs

Third Place

Ken Cory

MAK SF3D Collection

#860 // Miscellaneous Other Models, All Scales

860

First Place

Dan Beavers

Trip to the Moon

Second Place

Stephen Payne

AF Class 530B CFR Truck

Third Place

John Dillon

Zero “Godfighter” Egg Plane